top of page

Taş Değirmen Zeytinyağı Güney Kıbrıs’ta!


Pazarlama ve yönetim danışmanlığı hizmeti sunduğumuz Esnaf Zanaatarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi (EZKOOP) ve Büyükkonuk Zeytin Üreticileri Tarım Kooperatifi (Zeytin Koop), büyük bir başarıya imza atarak elbirliği ürünü “Taş Değirmen Zeytinyağı”nı Güney Kıbrıs’a satmayı başardı!

Yeşil Hat üzerinden satılan ilk işlenmiş gıda ürünü olmayı başaran "Taş Değirmen Zeytinyağı", Türkçe ismiyle Güney Kıbrıs'ta pazara sunuldu. Satışın ardından, EZKOOP tarafından düzenlenen basın toplantısında ihracat noktasına gelene kadar olan süreçler ve kooperatiflerin gelişim hikayesi anlatıldı.


Bizim de katılım gösterdiğimiz basın toplantısında konuşma yapan EZKOOP Başkanı Hürrem Tulga, kooperatiflerin nasıl kurulduğunu anlatırken, kaliteye odaklanmanın gerekliliğinin ve desteklerin kooperatiflerin gelişimi için öneminin altını çizdi.

EZKOOP Genel Sekreteri Ersun Aytaç, ise "Son 11 yıldır verilen büyük uğraş ve mücadelelerin sonucunda elde edilen bu başarı, üretimde kooperatifleşmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı" dedi. "200 üreticisi, uzmanları ve yöneticileriyle birlikte elbirliği ile üretilen Taş Değirmen Zeytinyağı'nın

ilk işlenmiş gıda ürünü olarak Güney’e Yeşil Hat üzerinden satışı bizi son derece mutlu etti. Emeği geçen herkesin eline, yüreğine sağlık. Daha yolun başındayız" dedi.


Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası'nın üretim ile ilgili gerçekleştirdiği haritalama çalışmalarının ardından, 2015 yılında AB TAPS Projesi teknik desteği ile kümelenme fizibilite çalışmaları başlamış, kooperatifleşmenin Kıbrıs'ın kuzeyinde yeniden canlandırılması için yoğun teknik çalışmalar gerçekleştirilmişti. Fizibilite çalışmalarının olumlu sonuçlanması ile 2017 yılında, EZKOOP ve Zeytin Koop kurulmuştu. Sonrasında KOBIGEM'in de desteği ile açılan AB ve TC hibeleri sayesinde yeni kooperatif oluşumlarının önünü açılmıştı.


KMC Yönetici Ortağı Niyal Öztürk ise yaptığı açıklamada, EZKOOP ve Zeytin Koop'un beşinci yılında elde edilen tecrübelerin, kooperatifleşme için katılımcıların istekli olması dışında, finansal, teknik ve kurumsal desteğin de şart olduğunu ortaya çıkardığını söyledi. "Bu bağlamda acilen stratejik adımlar atılması gerekiyor. Kurması zor, sürdürmesi meşakkatli olan bu yapıların, ekonomik gelişimimiz için kritik olduğunu fark etmeliyiz. Bu nedenle acilen yasal altyapının gözden geçirilmesi, kümelenme politikalarının ve desteklerinin artırılması gerekir" dedi. Bir sonraki adımın Güney Kıbrıs üzerinden Avrupa'ya açılmak olduğunu işaret eden Öztürk, "Esas başarı Avrupa'ya AB menşeiili ürünlerimizi gönderdiğimiz gün olacak" dedi ve bunun Kıbrıs Türk toplumu için çok önemli bir dönüm noktası olacağını kaydetti.


17 görüntüleme0 yorum

Comments


Subscribe

E-posta listemize kaydolun

Güncel bilgileri kaçırmayın

bottom of page