top of page

“Hesabını Bilen Kıbrıs” Finansal Okuryazarlık Projesi Tanıtım Etkinliği GerçekleştirildiKuzey Kıbrıs Bankalar Birliği ve KMC Danışmanlık ilk defa gerçekleştirilecek “Hesabını Bilen Kıbrıs” Finansal Okuryazarlık, Farkındalık ve Yetkinlik Artırma Projesi tanıtımını 26 Nisan tarihinde Lefkoşa Concorde Tower Hotel’de düzenlediği etkinlik ile gerçekleştirdi.


Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği tarafından finanse edilen ve KMC Danışmanlık tarafından yürütülen “Hesabını Bilen Kıbrıs” Finansal Okuryazarlık Projesinin tanıtım etkinliğine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Olgun Amcaoğlu ve Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın yanı sıra kamu kurumları, belediyeler, bankalar, sivil toplum örgütleri ve eğitim kurumları temsilcileri katılım gösterdi.


Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal açılış konuşmasında, hiç olmadığı kadar çok mali krizlerle karşı karşıya kaldığımız bu dönemde, bireylerin varlıklarını krizlere karşı korumak zorunda olduğunu belirterek, finansal okuryazarlığın daha da önem kazandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gerçekleştirdiği konuşmada, iş insanlarının gerçek anlamda hesabını bilmesinin önemine vurgu yaparak, kişilerin nakit akışını belirleyebilmesi için gelir giderlerini en azından temel seviyede hesaplayabilmeleri gerektiğinin altını çizdi ve bu nedenle finansal okuryazarlık projesinin çok önemli bir adım olduğunu kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu gerçekleştirdiği konuşmada, finansal okuryazarlığın genç yaşta bireylere aşılanması için projeye memnuniyetle katkı koyacaklarını ve müfredatın liselerden başlayarak okullara girmesi için Bankalar Birliği ile çalışacaklarını ifade etti.

Protokol konuşmaları ardından Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında finansal okuryazarlık eğitimlerine yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında gençlerin finansal okuryazarlık konusundaki farkındalık, bilinç ve yetkinliklerinin arttırılması, eğitimler aracılığı ile finansal kavramları anlamaları, kişisel mali yönetimlerini doğru yapabilmeleri, finansal ürün ve hizmetleri doğru kullanabilmeleri ve sonuç olarak gençlere yönelik sağlıklı bir finansal gelecek inşa edilmesinin desteklenmesi hedefleniyor. Pilot olarak meslek liselerinde verilecek ilk eğitimlerin Eylül döneminde başlaması öngörülüyor.


“Hesabını Bilen Kıbrıs” Finansal Okuryazarlık Projesi, KMC Danışmanlık ekibinden Niyal Öztürk’ün gerçekleştirdiği sunum ile tüm paydaşlara tanıtıldı. Hedef kitleleri arasında lise ve üniversite öğrencileri, mikro işletmeler, KOBİ’ler, kadın girişimciler, çiftçiler ve emekliler bulunan projede, bireylerin finansal kavramları anlaması, bütçe yapma ve para yönetimi konusunda yetkinliklerinin geliştirilmesi, finansal ürün ve hizmetlerin doğru kullanımı konusunda bilinçlenmesini sağlayacak eğitim programları ve seminerler düzenlenmesi, eğitim araçları geliştirilmesi, görünürlük ve savunuculuk çalışmaları gerçekleştirilerek farklı bölgelerden 870 kişinin eğitim görmesi hedefleniyor.

31 görüntüleme0 yorum

Comentários


Subscribe

E-posta listemize kaydolun

Güncel bilgileri kaçırmayın

bottom of page