top of page

BM Çevre ve Barış için Genç Şampiyonlar Programı Başlıyor


ÇEVRE VE BARIŞ İÇİN BM GENÇ ŞAMPİYONU OLMAK İÇİN ŞİMDİ BAŞVURUN!


Kıbrıs'taki BM ve British Council, 26 ve 27 Kasım ile 3 ve 4 Aralık 2022'de (hem çevrimiçi hem de Lefkoşa'da şahsen) tarihlerinde üçüncüsü gerçekleştirilecek 'BM Çevre ve Barış için Genç Şampiyonlar' Programını duyurdu.


COP 27 BM İklim Konferansı'nın ışığında yer alacak Program, BM Genel Sekreteri'nin, zamanımızın belirleyici sorunlarından olan iklim kriziyle yüzleşmek için acil eylem çağrısını yineliyor ve eşitsizliklerin olmadığı, değişim ve daha barışçıl bir gelecek talep eden gençleri ve iklim ve barış aktivistlerini desteklemeyi amaçlıyor.


Çevrimiçi ve yüz yüze çalışmalarla iki hafta sonu zarfında gerçekleştirilecek heyecan verici programa, Kıbrıs'ta yaşayan tüm topluluklardan dinamik gençler başvurabilecek. Katılımcılar, Kıbrıs'tan ve yurtdışından uzmanlar, gençlik aktivistleri ve eğitmenlerle birlikte çevre barışının inşası ve iklim krizi, iklim savunuculuğu hakkında bilgi edinecek ve diğer katılımcılarla birlikte çalışma fırsatı bulacak.


Programı tamamlayanlar, sadece Gençlik Şampiyonları mezunlarına özel düzenlenen atölyelere ve oturumlara katılabilecek, gruplar halinde girişimler geliştirmek için destek alma fırsatlarını öğrenebilecek ve, yerel ve uluslararası örgütler, aktivistler ve ilham verici ağlar ile bağlantı kurabilecekler.


18-30 yaşları arasında Kıbrıs'ta yaşıyorsanız ve program ilginizi çekmişse, hemen başvurabilirsiniz! Program, iki hafta sonu boyunca aşağıdaki tarihlerde Lefkoşa ara bölgesinde çevrimiçi ve şahsen yürütülecek:

 • 26 Kasım Cumartesi

 • 27 Kasım Pazar

 • 3 Aralık Cumartesi

 • 4 Aralık Pazar

Programın birebir ve online olacağı günler yakında duyurulacak.


Başvurular için son tarih 6 Kasım.


Uygunluk kriterleri:

 • 18-30 yaş arası, Kıbrıs'ta yaşayan herhangi bir topluluktan

 • Adada barışçıl ve sürdürülebilir bir geleceğe önemli bir katkıda bulunmak için güçlü bir irade

 • İklim krizi ve iklim savunuculuğuna ilgi duymak ve bu konularda aktif olmak

 • 2 hafta sonu süren program boyunca aktif olarak katılma taahhüdü ve motivasyonu

 • Akıcı İngilizce

 • Kıbrıs'ta yaşayan tüm topluluklardan katılımcılarla kişilerarası ilişkiler geliştirme ve ortak bir amaç için birlikte çalışma arzusu

 • BM ve British Council'in iklim krizine ilişkin gençlik eylemi ve BM'nin Kıbrıs'ta ne yaptığı ile ilgili çalışmaları hakkında daha fazla bilgi edinme arzusu

Çağrı, önceki BM Gençlik Şampiyonları programlarından yararlanmamış kişilere açık olup, ***BM Gençlik Şampiyonları mezunlarına becerilerini geliştirme ve takımlar halinde eylem geliştirme fırsatları 2023'te sunulacaktır.


Çevresel barış inşası, iklim krizi, iklim savunuculuğu ve aktivizm konularında daha önce deneyim gerekmemektedir.


Program, Kıbrıs'ta yaşayan tüm topluluklardan gençler arasında cinsiyet çeşitliliği ve eşit temsile önem göstermektedir. Müsaitliğe ve ilgiye bağlı olarak, 30 yaşın üzerindeki kişiler için yer bulunabilecektir. Talebi halinde, Lefkoşa'ya seyahat engeli olanlar için Lefkoşa'ya yerel ulaşım seçenekleri ve programın yüz yüze olduğu günlerde Lefkoşa'da konaklama opsiyonları sunulacaktır.


Programdan ne beklemelisiniz:

Ortak öğrenmeye odaklanacak ve tam gün çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilecek program, Kıbrıs ve yurtdışındaki BM ve BM ajanslarından uzmanlarla, British Council, Kıbrıs'tan ve yurtdışından genç iklim aktivistleri ve grup çalışmaları ile öğretilen oturumlar, tartışmalar ve atölye çalışmaları içerecektir. Grup çalışma oturumlarında diğer katılımcıları daha yakından tanıyacak ve ekibin desteğiyle farklı zorluklarda birlikte çalışacaksınız.


Programın tüm günlerinde katılım zorunlu olup, Programın tüm günlerine katılacaklara katılım belgeleri verilecektir.


Programın bitiminden sonra tüm Youth Champions mezunlarına ve diğer gençlere açık olacak ek etkinlikler düzenlenecektir. Bunlar, iklim savunuculuğu ile ilgili çalıştayları, çevre aktivistleri ve örgütleriyle ağ oluşturma oturumlarını ve diğerlerini içerecektir. Bu faaliyetlere katılım teşvik edilmekte ancak zorunlu kılınmamaktadır. Ayrıca, diğer programlar aracılığıyla ekiplere aksiyonları uygulama ve geliştirme, mentorluk alma, tohum finansmanı talep etme vb. fırsatlar sunulacaktır.


Gençlik Şampiyonları girişiminin bir parçası olmanın BM tarafından tam zamanlı bir rol veya herhangi bir istihdam şekli anlamına gelmediğini unutmayın. Girişime katılım fahridir, karşılıksızdır (BM ücretleri veya yetkileri yoktur) ve BM veya UNFICYP adına konuşmayı veya katılımcılar için BM ayrıcalıkları ve dokunulmazlıkları gerektirmez.


Nasıl başvurulur:


6 Kasım Pazar gününe kadar buraya tıklayarak başvuru formunu doldurabilirsiniz.


Program yürütücüleri başarılı başvuru sahiplerini 14 Kasım'a kadar bilgilendirmeyi hedeflemektedir. Seçilen katılımcılara etkinliklerin gerçekleştirileceği iki hafta sonu için ayrıntılı bir program verilecektir. Ek atölye çalışmaları ve fırsatlar hakkında daha fazla bilgi daha sonra duyurulacaktır. Bazı program noktalarının değişebileceğini ancak tarihlerin değişebileceğini lütfen unutmayın.


Sorularınız için unficyp-youthchampions@un.org adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

11 görüntüleme0 yorum

Comments


Subscribe

E-posta listemize kaydolun

Güncel bilgileri kaçırmayın

bottom of page