top of page

Avrupa Komisyonu Kıbrıslı Türk işletmeleri desteklemek için yeni bir program başlattı


Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk Toplumunda özel sektörün gelişimine ve Yeşil Hat ticaretine destek olmak amacıyla, Alman Uluslararası İşbirliği Ajansı GIZ International Services ile işbirliği içerisinde yeni bir proje başlattığını duyurdu.


Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk Toplumunda özel sektörün gelişimine ve Yeşil Hat ticaretine destek olmak amacıyla, Alman Uluslararası İşbirliği Ajansı GIZ International Services ile işbirliği içerisinde yeni bir proje başlattı. Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı kapsamında 4 milyon Euro bütçe ile finanse edilen ve 2 yıl sürecek olan bu proje, adanın yeniden birleşmesine yönelik çabalara katkıda bulunacaktır.


Proje, Kıbrıslı Türk şirketlerin ada genelindeki ekonomiye ve AB tek pazarına entegrasyonuna odaklanacaktır. Öngörülen destek, Kıbrıs Türk toplumundaki üretim standartları ile Avrupa Birliği genelindeki standartlar arasındaki farkı azaltacaktır. İşletmelerin dijitalleşme seviyesinin yükseltilmesi ve üretim süreçlerinin daha sürdürülebilir hale getirilmesi sayesinde işletmelerin rekabet edebilirliği artırılacaktır. Ayrıca proje, Kıbrıslı Türk şirketlerin Yeşil Hat üzerinden ticareti yapılan mal ve/veya hizmetlerinin AB standartlarına uygun olmasını sağlamaya da katkıda bulunacaktır.


Yeni proje kapsamında KOBİ'ler ve girişimler, hibelerin yanı sıra eğitim, danışmanlık ve iş geliştirme programlarına erişebileceklerdir. Hibe çağrıları ve eğitim olanakları hakkında bilgiler AB Bilgi Merkezi’nin web sitesinde duyurulacaktır.


Komisyon, Kıbrıs Türk işletmelerine 2006 yılından bu yana toplamda 25 milyon Euro'dan fazla hibe desteği sağlamıştır. Yeni hibe çağrısı bu yılın yaz aylarında duyurulacak ve yararlanıcılara proje süresi boyunca kesintisiz teknik destek sağlanacaktır.

13 görüntüleme

Comments


Subscribe

E-posta listemize kaydolun

Güncel bilgileri kaçırmayın

bottom of page