top of page

2 Milyon TL'lik Girişimcilik Hibe Programı Açıklandı

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, teknolojik ve yeni iş fikirlerini desteklemek amacıyla gençlere yönelik 2,000,000TL bütçeli "Girişimcilik Hibe Projesi"ni açıkladı.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bünyesinde açıklanan KKTC Girişimcilik Projesi'nin amaçları;

  • KKTC‘nin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak,

  • uzun dönemde sürdürülebilir işletmelerin kurulmasını sağlamak,

  • istihdamın arttırılmasını desteklemek, ve

  • KKTC ‘yi bölgede girişimcilik ekosistemi açısından cazibe merkezi haline getirmektir.

TC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi finansmanı ve Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı YAGA’nın koordinasyonunda düzenlenen program, Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) eğitim sponsorluğu ile gerçekleştirilmektedir.


Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, yurtdışında eğitim görmüş ve/veya çalışmış ve ülkemize dönüş yapan nitelikli gençler, pandeminin sosyo-ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik iş fikirleri, teknoloji geliştirme iş fikirleri ile ekonomimizin ithalata bağımlılığını azaltacak ve ihracatını stratejik olarak artıracak iş fikirleri odak noktası olarak hedeflenen 1980 ve sonrası doğumlu gençlere “Girişimcilik Hibe Projesi” kapsamında 05 Ekim 2021 tarihinde proje teklif çağrısı ilanına çıkmış bulunmaktadır.


Bu program kapsamında belirlenen öncelik alanları:

Öncelik 1: Teknolojik ve Yenilikçi iş Fikirleri. Destek tutarı Azami %75 oranında 100.000 ₺’ye

Öncelik 2: Yenilikçi iş fikrine sahip Mart 2019 sonrası kurulan ve kurulacak başarılı girişimcilere de işletmelerini geliştirebilmeleri amacıyla Azami %75 oranında 60,000₺’ye kadar destek verilmesi hedeflenmektedir.


Girişimcilik Programı kapsamında desteklenecek projeler için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 2.000.000 TL’dir. 1 Kasım 2021 ve 5 Kasım 2021 tarihleri arasında http://tcgirisimci.kei.gov.tr adresinden başvurular gerçekleştirilebilecektir. 12 ve 25 Ekim tarihlerinde saat 15:00'de online bilgilendirme toplantıları yapılacaktır.

Söz konusu program hakkında detaylı bilgi, Uygulama Esasları ve eklerinin tamamı Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı-YAGA linklerinden temin edilebilir.

119 görüntüleme0 yorum

Comentarios


Subscribe

E-posta listemize kaydolun

Güncel bilgileri kaçırmayın

bottom of page